SAMEKS Dış Ticaret; küreselleşme ile beraber son yıllarda gelişmekte olan dış ticarette bölgemizin ve ülkemizin söz sahibi olmasına katkı sağlamak, bölgede bu alandaki mevcut açığa olumlu yönde etki etmek, bilgi tecrübe ve birikimini bölgede dış ticaret yapmak isteyip ne yapacağını bilemeyen firmalarla da paylaşmak amacıyla 2013 yılında kurulmuş bir Dış Ticaret Şirketidir.

SAMEKS hem ithalat hem ihracat faaliyetlerine açık olmakla beraber asıl amacı ihracat yapmak ve ihracatı arttırmaktır. Bu bakımdan dünyanın çeşitli pazarlarında mevcut müşterilerimizin taleplerini toplar, öncelikle bölgede ürettirebilmek ya da mevcut üreticiyi bulmak için çalışır, bölgede mümkün olmazsa ülke çapında söz konusu çalışmayı yapar yine olumlu sonuç alınamazsa dünya çapında çalışma yaparak müşteriye en iyi kaliteyi en uygun fiyata en kısa zamanda tedarik etmeye çalışır.

2015 yılında ithalat faaliyetlerine başlayarak Türkiye’deki Divares, Sarar, Beymen, Trendyol, Morhipo, NG Style, Network gibi marka ve mağaza zincirleri için Çin’den bayan çantası ithal etmeye başlanmıştır. Aynı senenin sonunda ürünün ithalatına kota getirilmesiyle üretimi için kolları sıvadık ve yerli üretim ile tedariğimize devam ettik.

2015 yılında hayata geçirdiğimiz e-ticaret projemiz ile www.modbu.com sayfasından sanal ticarete başladık. Beyaz Eşya, Halı, Elektronik, Ev Tekstili üzerine satış yaptığımız projemiz 2017 yılına kadar başarı ile devam etmiştir. Ancak ulusal markalara sahip tedarikçilerimizin diğer alıcılarının rekabetçi fiyatlarımızdan duydukları rahatsızlık nedeni ile faaliyetlerine son verdik.

2015 yılında başladığımız başka bir e-ticaret projemiz de   sayfasıdır. Her ne kadar 2015 yılında faaliyetlerine başlamış olsak da bayan çantası işimiz ve modbu projelerimizin son bulması ile ancak faaliyetlerini hızlandırabildiğimiz bir projedir. Sayfamızda ağırlıklı olarak bayan çantası satılırken aksesuar, bayan ayakkabısı gibi konsepti tamamlayıcı bazı ürünler de satılmıştır. Bayan çantası faaliyetlerimizin bitmesi ile bu projemizi de sonlandırmış bulunmaktayız.